Все категории

Автор: krutygolov

Буквально кожен п'ятий на Землі знайомий з кубиком Рубіка. Починаючи з 1980 року було продано понад 350 мільйонів екземплярів цієї головоломки. Як змінилося винахід Ерне Рубіка за такий тривалий період історії і про те, які нові головоломки винайшла компанія Рубіка читайте далі.

Перший прототип і масове виробництво

У далекому 1974 молодий інженер навіть і уявити не міг, що через пару років він стане першим доларовим мільйонером соціалістичного світу.

Працюючи викладачем промислового дизайну та архітектури на факультеті інтер'єрного дизайну будапештській Академії прикладних мистецтв і ремесел, Ерно Рубік шукав спосіб пояснити нетямущим студентам основи математичної теорії груп.

Він хотів зібрати конструкцію кубика таким чином, щоб його елементи могли вільно обертатися, але при цьому не порушували єдності всього пристосування. Первісна версія іграшки складалася з 27 пов'язаних між собою різнокольорових кубиків і 156 кольорових граней. Пізніше модель спростилася до набору з 26 маленьких кубиків з 54 зовнішніми гранями, а внутрішній кубик був замінений на хрестоподібний механізм.

Нова «іграшка» швидко завоювала інтерес серед друзів і студентів, тому в 1975 році Ерно Рубік оформив патент на свій винахід.

Першу пробну партію головоломок справив невеликий кооператив на околиці Будапешта. У 1978 році іграшка під назвою «Магічний куб» надійшла в продаж як оригінальний новорічний подарунок. До речі, в Угорщині, Німеччині, Португалії та Китаї дотепер винахід Ерно Рубіка називають «magiccube», а не кубик Рубика.

Успіху кубик Рубіка домігся в 1980 році, коли ліцензію на його виробництво купила американська компанія Ideal Toy Corporation. Саме вона дала головоломці ім'я Rubik's Cube - кубик Рубіка. Тоді ж у США був проданий перший мільйон головоломок.

У всьому світі кубик Рубіка випускався в традиційній синій упаковці, з паперовими наклейками. У Радянському союзі упаковка мала жовтий дизайн і російські написи відповідно. Самі ж куби зовні були майже однаковими.

До речі, ліцензія на випуск і продаж кубиків Рубіка обійшлася СРСР в астрономічну на той час суму: три мільйони доларів. Перші кубики Рубіка в СРСР з'явилися в 1981 році.

Перші «підробки» і нові головоломки Рубика

У травні 1980 року було випущено близько 100 000 000 «легальних кубиків» і в два рази більше китайських підробок. Під словом «підробка» угорський правовласник має на увазі всі куби та їх модифікації, випущені без ліцензії.

У 1983 році почався спад популярності і знайти кубик Рубіка на прилавках магазинів стало практично неможливо. У 1985 році англійська фірма Seven Towns перекупила права на виробництво головоломки в американської Ideal Toy Corporation і в 1991 році відновила його продажу. Повернути колишню славу головоломці вийшло лише в 1996 році, коли за рік кубик Рубіка купити захотіли близько 400 тисяч чоловік.

Після появи «китайських» підробок рейтинги угорського куба почали падати. Якщо по початку це були низькоякісні копії, які розсипалися в руках від одного обороту, то пізніше китайці пішли далі. У той час як продукція Rubik'sStudio залишається консервативною і намагається зберегти дух 80-х, головоломки китайського виробництва вдосконалюються з кожним днем: саме китайці першими придумали швидкісні куби з округленими кутами.

Щоб хоч якось утриматися на ринку, Rubik'sStudio почали випуск нових головоломок: куби 4х4х4 і 5х5х5, а також змійка Рубика. А не так давно, 5 лютого 2009 року на ярмарку іграшок у Німеччині був представлений новий варіант кубика Рубіка, що отримав назву «Рубік 360». Зовні це куля, а точніше три приміщення один в одного прозорі сфери.

Сьогодні більшість оригінальної продукції Rubik'sStudio легко можна купити в Україні, але все одно китайські кубики набагато популярніше. У вітчизняних магазинах головоломок України є, звичайно, і угорські товари, але люди все одно віддають перевагу китайським.